Kontakta oss - Miljöenheten

Vik. Miljöchef

Ann-Catrin Stolt

0651 - 180 19

ann-catrin.stolt@ljusdal.se

Arbetsuppgifter:
Verksamhetsansvarig

Livsmedelsinspektör

Maria Almström Svensson

0651 - 181 41

maria.almstrom-svensson@ljusdal.se

Arbetsuppgifter:
Livsmedel, handläggning och kontroller, matförgiftningar, klagomål livsmedel.

Livsmedelsinspektör

Margareta Svensson

0651 - 76 14 27 

margareta.asa.svensson@ljusdal.se

Arbetsuppgifter:
Livsmedel, handläggning och kontroller, matförgiftningar, klagomål livsmedel.

Kommunekolog

Niklas Svensson

0651 - 181 38 

niklas.svensson@ljusdal.se

Arbetsuppgifter:
Naturvård, LONA-projekt, naturreservat, skogsfrågor, kalkning.

Miljöinspektör

Ulrika Lundmark

0651 - 181 39 

ulrika.lundmark@ljusdal.se

Arbetsuppgifter:
Miljöfarlig verksamhet

Miljöinspektör

Carina Håkansson

0651 - 181 32  

carina.hakansson@ljusdal.se

Arbetsuppgifter:
Enskilda avlopp, akupunktur, tatuering, inomhusmiljö

Miljöinspektör

Andreas Eriksson

0651 - 181 35  

andreas.eriksson@ljusdal.se

Arbetsuppgifter:

Miljöfarlig verksamhet

Miljöinspektör

Mona Wallin

0651 - 761 411                                                     

mona.wallin@ljusdal.se

Arbetsuppgifter:                                                                                                                                                                  Miljöfarlig verksamhet

Miljöinspektör

Hosam Alawir

0651-184 50  

M-Hosam.Alawir@ljusdal.se

Arbetsuppgifter: Slamtömningsdispenser, kompostering av hushållsavfall, värmepumpar

Administratör

Kristin Wallberg

0651 - 181 40

kristin.wallberg@ljusdal.se

Arbetsuppgifter:
Administratör, sekreterare jävsnämnden