EstradLjusdal / Slottehubben

Tillsammans skapar vi mer

EstradLjusdal är Ljusdals variant på kulturskola och bygger organisatoriskt på samarbete mellan Musikskolan i Ljusdal, Musik­programmet vid Slottegymnasiet i samverkan med föreningar, studieförbund och enskilda aktörer. Tillsammans skapar vi möjligheter till eget skapande inom områdena musik/dans/drama/konst/film/litteratur för dig upp till 25 år.

Slottehubben är ett nav för kultur och fritid i Ljusdal. Hubben agerar möjliggörare för invånare, föreningar och andra aktörer i hela kommunen. Slottehubben verkar för att alla som bor i Ljusdal ska ha möjlighet att utvecklas och ha roligt, genom hela livet.

Vi vill att Slottehubben ska var en mötesplats för alla. En del av Slottehubben är direkt kopplad till källarvåningen på Slottegymnasiet - Motionshubben. Där finns bland annat ett gym, skyttelokaler, dansstudio och kampsportlokal. Vi vill utveckla existerande verksamhet tillsammans med föreningarna som finns där.

Följ oss på facebook

Kontakta oss

Tf Verksamhetschef
Erik Nilsson
0651-182 10
070-643 85 37
erik.nilsson@ljusdal.se

Administratör
Malin Lindgren (föräldraledig)
0651-182 01
malin.lindgren@ljusdal.se

Kommunikatörer
Lars Gustavsson
0651-186 68
070-229 55 44
lars.gustavsson@ljusdal.se

Johanna Syrén
070-649 54 63
johanna.syren@ljusdal.se

Informatör, Reception
Titti Jonsson
0651-185 37
titti.jonsson@ljusdal.se

Koordinator EstradLjusdal
Doeschka Brouwer
0651-181 75
076-816 98 64
doeschka.brouwer@ljusdal.se

Scenmästare/Ljudtekniker Slottescenen
Daniel Granberg
0651-186 79
daniel.granberg@ljusdal.se