Verksamheter - AME

Arbetsmarknadsenheten (AME) har många olika verksamheter inom sin organisation. Nedan följer en kort beskrivning av varje.

Bilpool/klottersanering
Rekonditionering av kommunägda bilar, även service, tvätt och vissa reparationer
samt besiktning. Även klottersanering och sanering av skräp som dumpats
(illegala soptippar) sköts av Bilpoolens personal.
Arbetsledare: Daniel Lilja

Riokompaniet/Systugan
Driver Secondhandbutik, försäljning av kläder, prydnadssaker och böcker med
mera. Packning av kondomer åt RFSU. Sömnad, reparationer, stickning samt
viss försäljning.
Arbetsledare: Ola Lindkvist

Grönyteskötsel
Grönyteskötsel, blåsning, krattning och upptagning av löv med mera.
Röjning med röjsåg.
Arbetsledare: Andreas Mattsson (vikarie för Mikael Lönnkvist)

Källbacka servering och kök
Kök och servering. Catering av lunchlådor, tårtor, kaffebröd, smörgåstårtor. Matlagning och bakning från grunden.
Arbetsledare: Margareta Molarin

Omigen - återvinningsverkstaden/Flyttning
Försäljning av begagnade möbler, fönster, dörrar, med mera. Flyttuppdrag och
rivningsarbeten, samt vissa vaktmästerisysslor.
Arbetsledare: Andreas Mattsson (vikarie för Mikael Lönnkvist)

Skogsvård/Vedhantering/Timring/Snickeri
Vedkapning, klyvning, paketering och försäljning av ved, röjning, säkerhetsutbildning, timring/snickeriarbete.
Arbetsledare: Andreas Mattsson (vikarie för Mikael Lönnkvist)

Städverksamhet
Flyttstädning
Arbetsledare: Margareta Molarin

UNIK
Driver hunddagis, transporter och restaurering av möbler, enklare reparationer,
Butik UNIK med försäljning av möbler och husgeråd.
Arbetsledare: Katarina Krantz (vikarie för Jörgen Östh)

Administration

Christina Larson
0651-181 48
christina.larson@ljusdal.se

Kontakt Arbetsledare

Andreas Mattsson
(vikarie för Mikael Lönnkvist)
070-190 63 49
andreas.mattsson@ljusdal.se

Daniel Lilja
0651-180 92
070-288 29 16
daniel.lilja@ljusdal.se

Margareta Molarin
0651-184 94
margareta.molarin@ljusdal.se

Ola Lindkvist
070-191 30 52
ola.lindkvist@ljusdal.se

Katarina Krantz
(vikarie för Jörgen Östh)
0651-188 56
katarina.krantz@ljusdal.se

Relaterade sidor