Låna en upphandlare

Ljusdals kommun erbjuder de företag som vill lära sig mera om offentlig upphandling och som ännu kanske inte provat på att lämna anbud, ett besök från någon av oss upphandlare. Vi vill gärna ge företaget information och skapa en dialog kring offentliga affärer.

Företag som vill låna en upp­handlare kontaktar upphandlings­avdelningen i Ljusdals kommun via e-post: inkop@ljusdal.se

Någon av våra upphandlare på Ljusdals kommun återkopplar till företaget och tillsammans kommer vi överens om datum, tid och plats. Räkna med en tidsåtgång på cirka 1-1,5 timme.

Alla företag har möjlighet att låna en upphandlare. Vi går bland annat igenom hur en upphandling går till och vilka regler som gäller.

Om flera företag vill låna en upphandlare under samma period, finns möjlighet att träffas i kommunens lokaler. Vi finns också tillgängliga för webbmöten om det passar er verksamhet bättre.